Nahlédněte s námi pod pokličku, kde to bublá, prská a guláš to není
Jsou to naše mýdla vyráběná metodou pomalého tepla, kdy se dají lépe využít byliny a panenské oleje bez působení hydroxidu sodného a tím nedojde ke zničení účinků. Na konci procesu, kdy mýdlo chladne, přidáváme panenské oleje a byliny. Tím vzniká báječné mýdlo, ale stále není hotovo. Je potřeba kontrolovat ph mýdla a teprve, jakmile je mýdlový proces ukončen, se hustá hmota napěchuje do dřevěné formy a mýdlo se nechá ztuhnout.
Je to metoda našich předků a bylo docela obtížné sestavit první recepty. Velkou pomocí nám byla babička, která si dobře pamatovala, jak se vařila mýdla.
Druhý den se mýdlo vyndá z formy a krájí se. Nakrájené mýdlo necháváme vydechnout, jak říkáme a teprve během této doby poznáme, jak bude vonět. Nikdy to nevíme dopředu a je to vždycky velké překvapení. Spojením panenských olejů a pryskyřic, nebo bylin vznikají jemné vůně
Chceme, aby naše mýdla byla rozeznatelná mezi ostatními. Bachratá, neupravená, barvená pouze bylinami a voňavá panenskými oleji.
Mýdla připravujeme dle starých receptů našich předků. Výhodou této metody je větší kontrola Ph mýdel. Když je hydroxid sodný zneutralizován a není již agresivní, přidáváme další složky. Bylinky, výluhy, extra panenské oleje a bambucké máslo. V této fázi nedojde k poničení účinků bylin a panenských olejů, neboť mýdlo je téměř hotové. Proto dáváme přednost této metodě.
Proč? Naše kůže je už tak zbytečně zatěžována a jakákoli další chemie jí zbytečně ještě více zatěžuje.
Zamysleme se - nevhodné oblečení, nepříznivé počasí, nevhodná strava, smog, ostré slunce, chlad, stres.
Dále se zamysleme - nikotinové a antikoncepční náplasti, náplast proti bolesti. To vše se střebává naší kůží do organismu. A co teprve kosmetická barviva a parfemace.
Jsme si vědomi toho, jakou úlohu hraje kůže ve vztahu k celému organismu a proto při sestavování receptury k sobě skládáme byliny a oleje tak, aby se účinky zbytečně nepřebíjely, ale naopak doplňovaly a posilovaly. Někdy je méně více.
Jaká tedy vlastně jsou naše mýdla:
- při mytí většinou vůbec nevoní
- barvu získávají od bylin
- vůni většinou propůjčují vzácné pryskyřice
- mýdla jsou bachratá
- velmi tučná a při mytí pěkně klouzají z ruky :-)
- nevysušují pokožku
- jsou vhodná pro všechny typy pokožky
- čím jsou starší, tím jsou lepší
Naše mýdla ale umí pohladit po kůži i bez zbytečné chemie. Používáme všechna naše mýdla a máme je rádi. A co nás velmi těší, že okruh lidí, kteří znají naše mýdla a mají je rádi spolu s námi, se zvětšuje.
Děkujeme všem za podporu, neboť toto rozhodně není lehká disciplína.
TUHÉ ŠAMPONY A JEJICH VLASTNOSTI
Nejdříve něco málo o komerčních šamponech a jejich působení na naší vlasovou pokožku.
Komerční šampony krásně voní, vydrží mnohem déle díky konzervantům, mají krásnou barvu a výborné mycí schopnosti v jakékoli vodě (tvrdé, měkké, chlorované, studniční).
A co obsahují?
METHYLPARABEN, ETHYLPARABEN, PROPYLPARABEN, FTALÁTY, SODIUMLAURYLSULFÁT (SLS), LAURETHSULFÁT SODNÝ (SLES)
Víme vůbec co to je?
Tyto látky kůži výrazně vysušují a umožňují jiným toxickým látkám proniknout mnohem hlouběji, než by je pustila přirozená ochranná bariéra, tvrdí bioložka Anna Strunecká ve své knize.
Nebudeme zde podrobně rozebírat komerční šampony, ale zaměřme se na tuhé přírodní šampony, jaké jsou a jak působí.
Tuhé přírodní šampony, stejně jako přírodní mýdla neobsahují žádné chemické látky, hlavně tenzidové přípravky, které mají "skvělé" mycí účinky, ale odstraní i hydrolipidovou ochrannou vrstvu jak z vlasů, tak z pokožky.
Aby šampon dobře umyl vlasy, otevírá jejich póry a proto je dobré vybírat kvalitní šampon pro naše vlasy. Po umytí je nutné tyto póry opět uzavřít. Ideálním je kyselý oplach. Tímto oplachem smyje zbytky mýdla a poskytne svým vlasům dostatečnou péči. Kdo má barvené vlasy a je zvyklý používat kondicioner, by měl nadále kondicioner používat.
Proč některé tuhé šampony ale nefungují jak bychom si přáli?
- Velmi záleží na tvrdosti vody!!!
- každý má jiný typ vlasů a pokožky
- někdy převládá lepkavý pocit mokrých vlasů
- vlasy jsou jakoby splihlé a těžké
- přírodní šampony nefungují a mastí vlasy
Každý má jiné vlasy - tenké, husté, mastné, suché, barvené atd....
Někomu vyhovuje hned první tuhý šampon a někdo prostě musí hledat, než najde pro sebe ten nejlepší. Někdy je souhra olejů v tuhých šamponech, někdy jsou to namíchané byliny a někdy obojí. V mýdle jsou namíchané panenské oleje a vzácné pryskyřice, které vynikajícím způsobem ošetří vaše vlasy a nenaruší přirozené hydrolipidové prostředí vlasové pokožky. Jen je potřeba opravdu vydržet, než si vlasy zvyknout. Vždyť naše babičky nepoužívaly jiné šampony, než tuhé a vlastně neměly jinou volbu.
Ze zkušeností co nám píšete:
- šampon mi okamžitě sedl a jsem moc spokojená
- trvalo mi to celý měsíc, než si mé vlasy zvykly a byla jsem spokojená
- musela jsem zkusit více druhů tuhých šamponů, než jsem si našla ten pravý pro své vlasy
- okamžitě se mi přestaly mastit vlasy
- vlasy jsou silnější a v účesu bohaté
- výrazně se omezilo padání vlasů
- zbavil jsem se lupů
Přejeme všem krásné a bohaté vlasy s našimi tuhými šampony